Z nocnikiem dookoła świata.

Portowy bar, mała grecka wyspa, starsze towarzystwo, ciasna toaleta (bez deski), i magiczne słowa, które padły po drugim talerzu pełnym krewetek i dorad: „Mamooo….”. Plac zabaw w Mińsku Mazowieckim, w ogromnym parku, nawet mało higienicznego toitoia w okolicy brak no i właśnie wtedy. Ten kto powiedział, że małe dziecko to mały kłopot, a z dużym jest zupełnie odwrotnie, miał mnóstwo racji. Jeśli mówić, że przy dziecku kupa wkracza na salony, to wierzcie mi, że domowy duży pokój, jest najmniej problematyczny. Czy macie ochotę na małą podróż z nocnikiem dookoła świata?

z nocnikiem dookoła świata

Jeśli dziecko przechodzi trudny etap, to najlepiej… wyjechać.

Gdy ząbkował Sania, leżeliśmy na łóżku w sypialni i masowaliśmy mu dziąsła żelami przeciwbólowymi (ja sobie też smarowałam usta, żeby się wczuć). Była to najgorsza możliwa opcja celebrowania bólu. Kiedy Ida miała dziesięć miesięcy i trzy zęby, wyjechałam z dziećmi na dwa miesiące do Mołdawii – wróciliśmy z ośmioma zębami, oraz nierozpakowanym specyfikiem z apteki na dnie walizki. W czasie tego skokowego etapu Ida również usiadła i wstała. Wszystko odbyło się bezboleśnie i niewiadomo kiedy, bo nadmiar pozytywnych bodźców, wypierał te przykre. 

Temat pieluchy Twojego dziecka, to temat, który interesuje każdego.

Nigdy nie zrozumiem potrzeby udowodnienia innym, że jesteśmy w czymś pierwsze i najlepsze. Zadziwiają mnie matki totalnie niekumających półtoraroczniaków, które wypuszczają do piaskownicy swe pociechy w majteczkach i opowiadania wszystkim na około o tym jak im cudownie idzie odpieluchowanie, i że mała sama chce. Pieśni pochwalne przerywane są co pół minuty okrzykiem: „chce ci się siusiu?”, bez odzewu, a i tak kończy się szybkim biegiem do domu po suchą bieliznę. A czy nie lepiej odpuścić? Poczekać, aż dziecko samo będzie umiało komunikować swoje potrzeby i zdecyduje się na ten ważny krok? Będzie bez stresu dla otoczenia, ale przede wszystkim samego dziecka.

z nocnikiem dookoła świata
z nocnikiem dookoła świata.

Naturalna higiena niemowląt.

To obserwowanie potrzeb malutkich dzieci i umiejętność szybkiej reakcji „łapania” sików czy kup. To są takie momenty, pół godziny po jedzeniu u niemowlaków, wiadomo, że będzie dwójka. Kiedy wraca się z dzieckiem z dworu, szczególnie zimą, to na 95% zaraz zrobi siku. Trzeba obserwować i podsadzać na kubeczku, nocniku. Podobno (bo nie próbowałam) dzieci bardzo szybko chwytają komunikację w tym zakresie. Choć mnie rozczula, że pierwsze słowa moich dzieci to było cycy i chyba nie zamieniłabym tego na siusiu.

Z nocnikiem dookoła świata.

W Chinach bardzo popularne są majtki z dziurką. Dzieci wcale nie noszą pieluch, kiedy mają potrzebę, to kucają, załatwiają i luz. Wbijcie sobie w wyszukiwarkę open-crotch pants. To najbardziej „instagramowa” metoda odpieluchowania dzieci w podróży i na co dzień. Kiedy się wchodzi w temat antropologicznie, rzeczywistość trochę mrozi europejskie tyłki (apropo).

W niektórych kręgach w republice Wybrzeża Kości Słoniowej, matki już parodniowym dzieciom (od dnia, w którym odpadnie kikut pępowinowy) dwa razy dziennie robią lewatywę, by móc bez przykrych historii zarzucić noworodka na plecy i pracować w polu przez cały dzień. (Nie wiem czy moje współczucie bardzo sięga dziecka, czy matki w połogu). Po pierwsze, pieluchy jednorazowe są niedostępne w wioskach, podobnie jak na całym globalnym południu. Co więcej, nawet gdyby były sprzedawane na lokalnych rynkach, mało które rodziny rolnicze mogłyby sobie na nie pozwolić. Kobiety w tym rejonie należą do tych pracujących i często utrzymujących całe rodziny, nie ma więc mowy o tym, by nie pracowały. A kulturowo kupka dzidziusia w Afryce akurat nie pachnie fiołkami, tylko wzbudza obrzydzenie (jak każda inna kupa), więc nie dopuszczalne by było wydalanie na plecy matki. 

W naszym kręgu też spinka zaczyna się często w okolicy wieku przedszkolnego, bo wiele placówek drastycznie podchodzi do tematu i dzieci w pampersie nie przyjmują. 

W Palestynie wiele kobiet nie podejmuje pracy zaraz po urodzeniu dziecka, więc zwykle zaczynają sugerować dzieciom pożegnanie się z pieluchą w wieku 14-15 miesięcy. Nawet jeśli mama wraca do pracy, do pieczę nad dzieckiem przejmuje bliższa lub dalsza krewna, która raczej też może ten (nie ukrywajmy) nie łatwy aspekt wychowania zostawi komuś innemu.

Na naszym podwórku.

Generalnie większość porad dla rodziców przedstawionych jest w tonie jedynej słusznej i z lekką dozą niechęci i pogardy traktuje się wszystkich myślących inaczej.  Mam tu na myśli zarówno szeroko pojętych blogerów, jak i artykuły i poradniki. Ja bym chciała zwrócić waszą uwagę na trzyliterowo słówko LUZ. I przyznaję, że mam wyżej wspomniane nuty, gdy osoba z którą rozmawiam zaczyna się spinać wokół tematu. Dla mnie najważniejsze jest zapewnić dziecku komfort i pozwolić zadecydować (lub zmanipulować nim tak, by myślało, że dana decyzja jest jego własna). I jest to ogólna zasada, którą najczęściej kieruję się w macierzyństwie. I nasza historia pokazuje, że TEN WŁAŚCIWY moment może wypaść w bardzo różnych momentach rozwoju dziecka. 

z nocnikiem dookoła świata

Co potrzeba? Komunikacji. Nasze dzieci rezygnują z pieluszki w jeden dzień, za pierwszym podejściem, bo decydowałam się na to wtedy, gdy były gotowe. Awaryjne ubranie na zmianę i jednorazowy nocnik oraz mokre chusteczki, i ruszamy! W miasto, do pociągu, do parku. Powodzenia!

Post z nocnikiem dookoła świata powstał we współpracy z marką TRON, producentem jednorazowych nocników.

Pisząc opierałam się na materiałach z arcyciekawej książki A world of babies.

z nocnikiem dookoła świata

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: