Zamek Królewski w Warszawie.

Nieczęsto wpadałam na plac Zamkowy. Przez parę lat mieszkałam całkiem blisko, na Kraje, ale raczej pstrykałam go z zewnątrz. Wnętrza zwiedziłam dokładnie w podstawówce i na studiach (byłam w silnej grupie profesora Miziołka). Aż tu nagle, przy drugim dziecku, gdy pierwsze hasa na zajęciach, ja mam wolne. I to na Starówce! Więc Zamek Królewski w Warszawie stanął otworem, podobnie jak całe Stare Miasto. A jeśli Rembrandt Cię nie przekonuje, to pamiętaj, że całe 15 zł zostanie w kieszeni, gdy przyjdziesz na zamek z dzieckiem poniżej 7 rok życia, więc to wręcz oszczędność .-)

Zamek Królewski w Warszawie

Historia w pigułce.

Zamek Królewski w Warszawie jest wizytówką miasta, a jego historia totalnie wpisuje się w przeszłość stolicy. Zamek został wybudowany na miejscu grodu książąt mazowieckich. W 1526r. odbył się uroczysty wjazd króla Zygmunta Starego. W 1569r. po przeniesieniu stolicy rozpoczęła się renesansowa przebudowa zamku. Najokazalszy zamek był w czasie panowania Stanisława Augusta i to z nim najbardziej wiążą się wnętrza i kolekcje. 14 października 1773 dołączono do zamku Pałac pod Blachą. W okresie okupacji pruskiej, po III rozbiorze, Zamek Królewski w Warszawie uległ poważnej dewastacji.

W pierwszej połowie XIX w. wyburzono część przednich zabudowań w wyniku czego powstał plac Zamkowy, a na skarpie od strony Wisły wybudowano taras tzw. Arkady Kubickiego. Po upadku powstania listopadowego zamek stał się siedzibą namiestników cesarskich i gubernatorów. Najcenniejsze zbiory (Canaletto i Bacciarelli) zostali wywiezieni do Piter, wnętrza zamku były dewastowane. W dwudziestoleciu międzywojennym pod kierunkiem Skórewicza i Szyszko-Bohusza przywrócono pierwotny wygląd zamku, a Związek Radziecki zwrócił wyposażenie i dzieła sztuki. Na zamku, na bogato, rezydował prezydent.

Wojna i odbudowa.

We wrześniu 1939r. spłonęły dachy zamku, a najcenniejsze zbiory przewieziono do Muzeum Narodowego. W kolejnych miesiącach symbol świetnych lat Polski był systematycznie dewastowany przez hitlerowców, a w 1944r. wysadzili mury.

W 1947r. odbudowano Bramę Grodzką, a w pierwszych dniach 1971r. podjęto decyzję o odbudowie zamku. Ukończenie prac było zwieńczeniem rekonstrukcji całego Starego Miasta. Obecna pięcioboczna bryła jest formą ze schyłku XVIII w.  Dziś zamek pełni funkcje muzealne.

Zamek Królewski w Warszawie

Mjuzeum.

Zwiedzanie można podzielić na parę wizyt, lub jedną dłuższą. Wnętrza zamku oraz kolekcja Lanckorońskich to moja ulubiona trasa spacerowa. Z dzieckiem poniżej 7 roku życia wejście jest 50% tańsze! W zamku jest winda i nie ma progów. Dla mnie to idealna opcja na deszczowy dzień między drzemkami Idki, kiedy dziewczyna nie śpi. W tygodniu po wnętrzach buszują zwykle grupy szkolne zorganizowane, łatwo je ominąć. Na pierwszym piętrze spaceruje się przez 32 sale, które zawieszone są obrazami, gobelinami i innymi atrakcjami.

Jako muzealnik jestem zwolenniczką opcji godzina wolnej sztuki. Mam swoje ukochane dzieła w zamku, dla których mogę wracać i wracać. Przede wszystkim sufit Baccierellego w sali Wielkiej. Pomieszczenie ma 321 m2, i nad całą rozciągłością króluje plafon mistrza. Oczywiście zrekonstruowany, nieoryginalny. Ostatnio Ida obudziła się właśnie w tej sali i właśnie na Bacciarellego spojrzała po otwarciu oczu. Uśmiechnęła się. Drugim moim ulubionym miejscem jest pokój Canaletta, który został urządzony w 1777r. według projektu Domenica Merliniego, dla pomieszczenia 22 obrazów dobrego malarza Warszawy. Namalował je na zlecenie Stanisława Augusta. Tyle dobra. Trzecim ulubionym jest parterowa kolekcja Lanckorońskich i dwa obrazy Rembrandta: Uczony przy pulpicie i dziewczyna w ramie obrazu. Nie wiem jak inni, ale ja czerpię niebywałą przyjemność z dwóch rzeczy – po pierwsze jak widzę obraz, który znam z zajęć, po drugie kocham grać w zgadywanie świętych po atrybutach na obrazach. Obie sprawy muzeum w zamku mi zapewnia.

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie praktycznie.

Dojazd najwygodniejszy wieloma środkami komunikacji do przystanku Plac Zamkowy. Opcją jest też metro Ratusz Arsenał i spacer.

Zwiedzać można: w sezonie letnim w dniach poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, sobota w godz. 10-18, w piątki10-20, a w niedziele 11-18. W sezonie zimowym od wtorku do soboty w godz. 10-16, a w niedzielę 11-16.

Bilety: normalny 30zł, ulgowy 20zł, rodzinny 15zł, dzieci i młodzież do lat 16 – 1zł.

Zamek Królewski w Warszawie

#starówkanapropsie

Jesteś z Warszawy? Przyjechałeś na w’end, tydzień, do pracy? Wychowałeś się tu? A może nie masz już pomysłu gdzie iść na spacer z dzieckiem? No tak. A jak często odwiedzasz Stare Miasto? Kojarzy Ci się z tłumem i hałasem? Jest nieciekawe? Ja bym powiedziała, że raczej niedocenione. Są takie dni i pory dnia, kiedy naprawdę jest pusto. A atrakcji na Starym i Nowym Mieście jest mnóstwo i to na każdą pogodę. Trzeba tylko wiedzieć gdzie kierować kroki. Ciekawi Cię to? Przeczytaj cykl moich postów o Warszawskiej Starówce. Napisałam m.in. o zwierzętach na Starym i Nowym Mieście, Rynku Starego Miastaplacach zabaw oraz śniadaniach.

Jeśli lubicie chodzić z dziećmi po muzeach (a jak nie lubicie, to polubcie, to super opcja na spędzenie czasu!) to zajrzyjcie do naszego działu Warszawa – muzea.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: