Zespół Mazowsze i jego siedziba w Karolinie.

To zawsze była dla mnie wielka duma. Jako dziecko kręciłam oberki wokół stołu babci w stroju opoczyńskim, niestety z tego jedynego w rodzinie egzemplarza szybko wyrosłam, więc już nie miałam w co się przebierać. Postępowa mama, która wyprowadziła nas z Konstancina, bo nie chciała mieszkać na wsi, zapisała mnie na taniec nowoczesny, choć mi zawsze w duszy grały ludowe podskoki. Na naszym weselu pierwszym tańcem był więc narodowy polonez, i w ogóle zawsze się wzruszam gdy widzę pasiaste wełniane spódnice i słyszę piskliwe dziewczęce głosiki. Wizja pojechania do Karolina, gdzie swoją siedzibę ma zespół Mazowsze chodziła mi po głowie od dawna. Wreszcie znalazł się pretekst – realizujemy bardzo ciekawy projekt Moda na Mazowsze. No to przecież pieśni i tańca zabraknąć nie może.

zespół Mazowsze

Zespół Mazowsze.

Teraz lubienie Mazowsza będzie modne (i dobrze). Ukochany Pawlikowski (Ida, the film!) nakręcił Zimną Wojnę, a główna bohaterka właśnie jest tancerką popularnej trupy. Jak dla mnie będzie stos statuetek, Cannes już zdobyło. Cieszy, że jeden z najlepszych polskich reżyserów naszych czasów wplótł tak zgrabnie historię, która sama w sobie jest bardzo filmowa. Bo u podstaw zespołu stoi wielka pasja, miłość i oddanie.

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

W tym roku zespół Mazowsze obchodzi 70 lecie istnienia. Był zrealizowanym powojennym marzeniem Tadeusza Stygietyńskiego (kompozytora, pianisty i dyrygenta), w którym całą sobą wspierała go ukochana żona Mira Zimińska. To był ich układ zawarty podczas Powstania Warszawskiego, kryjąc się przed bombardowaniem obiecali sobie, że jeśli przeżyją będą razem i razem stworzą wyjątkowy zespół muzyczny kultywujący tradycje polskiego folkloru. Już w 1948r. pomysł pobłogosławił ówczesny minister kultury. Współpraca z politykami była jednak nierówna i trudna. Niestety już w 1955r. mistrz zmarł, a pieczę nad zespołem sprawowała Zimińska.

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

Przez zespół Mazowsze przewinęło się wielu pasjonatów sztuki, tańca i muzyki. Najsłynniejszą postacią jest zdecydowanie Irena Santor (z domu Wiśniewska), która właśnie w Karolinie poznała swojego męża, a już w 1959r. rozpoczęła karierę solową, choć o Mazowszu zawsze ciepło mówiła. Atmosfera w zespole zawsze była bardzo domowa, artyści mieli dobre warunki, odławiani często z różnych regionów Polski zawsze mogli liczyć na wsparcie dyrekcji.

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze\zespół Mazowsze

Siedziba od zawsze była w Otrębusach pod Warszawą – w majątku Karolin, gdzie znajduje się okazały pałac w dwunastohektarowym parku, pełniący wcześniej funkcję sanatorium. Jest tam więc dość kojąco.

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

Mazowsze dziś.

W 2009r. została ukończona budowa Matecznika Mazowsze – przestronnego, nowoczesnego budynku – hali widowiskowej na 600 miejsc, ze stu procentowym zapleczem artystycznym. Odbywają się tu nie tylko rodzime występy, ale także gościnne koncerty cieszące się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców okolicy. W dawnej siedzibie znalazło się miejsce na stworzenie izby pamięci, ekspozycji z pamiątkami: prezentami dla Mazowsza od znamienitych delegacji odwiedzających Karolin, dary otrzymane na trasie, imponującą kolekcję lalek z całego świata, czy historycznych plakatów.

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

W parku okalającym pałac znajdują się dwa place zabaw z miłymi fakturowo sprzętami drewnianymi. Działa restauracja, jest też centrum konferencyjne z miejscami noclegowymi. Niezliczone są kilometry ścieżek pieszych i rowerowych, połączonych z głównymi szlakami Mazowsza.

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

Zespół Mazowsze to doskonale prosperujący mechanizm teatralny, zatrudnionych jest tu ponad 140 artystów, którzy każdego dnia ćwiczą na próbach, a parę razy w tygodniu wychodzą na scenę w pełnym stroju krakowskim, łowickim, opoczyńskim, wilanowskim, kurpiowskim czy każdym innym obecnym na etnograficznej mapie Polski. W Mateczniku koncerty odbywają się od sierpnia do czerwca, w soboty i niedzielę dla gości indywidualnych (jeśli zespół nie jest w trasie). W tygodniu organizowane są warsztaty, lekcje, pokazy, dość prężnie rozwija się dział edukacyjny. Popołudniami odbywają się regularne zajęcia, które przygotowują młodzież do życia w tańcu. To piękna umiejętność i sposób wyrażenia miłości do ojczyzny na najwyższym poziomie. Park jest otwarty od świtu do zmierzchu, można tu więc przyjechać na spacer, plac zabaw, odetchnąć atmosferą.

Dojazd jest łatwy zarówno samochodem – ul. Świerkowa 2, Otrębusy, duży parking. Jak i kolejką WKD odjeżdżającą z Warszawa Śródmieście WKD – rusza z oddzielnego peron na północnym krańcu przejść podziemnych Dworca Centralnego.

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

zespół Mazowsze

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: